Proje Özeti

              2023 Eğitim Vizyonunun amacı; çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirmektir.

Türk Milli Eğitiminin genel amaçlarından biri; Beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımlarından dengeli, sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, hür ve bilimsel düşünme gücüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumluluk duyan; yapıcı, yaratıcı, verimli kişiler olarak yetiştirmektir. Kuşadası İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, örtüşen bu iki madde üzerinden İlçemizde ‘Kuşadası STEAM ve Astronomi Şenliği” gerçekleştirmek istedik.

2018-2019 Eğitim Öğretim yılı süresince okulda gerçekleştirilen STEM içerikli etkinlikler nedeniyle ilçemiz okullarından Kuşadası Makbule Hasan Uçar Anadolu Lisesi Haziran ayında “STEM School Label-Competent” etiketi ödüllendirilerek, European-Schoolnet yaptığı değerlendirmede 20 okul içine girdi.  Türkiye’den 2 okul seçildi.. Kuşadası Makbule Hasan Uçar Anadolu Lisesi Türkiye’deki iki STEM-Okul-elçisinden biri oldu.

Kuşadası STEAM ve Astronomi Şenliği’nin amacı; halkı bilimle buluşturmak ve interaktif uygulamalar içeren çeşitli etkinliklerle katılımcıların bilime olan ilgi ve farkındalıklarının artmasını, bilim insanları ile toplum arasında köprü kurarak ortak bir paydada kaynaşmalarını ve bilginin aktarılması için eğlenceli ortamlar oluşturarak bilim kültürünün geniş kesimlere yayılmasını sağlamaktır. Şenliğimizin bitiminde, Kuşadası’nda 20.000 kişiye ulaşmayı hedefliyoruz.

Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tıbbi-Tarımsal-Sosyal ve Beşeri Bilimler alanlarını kapsayacak şekilde hazırlanmış olan projemizde; Gözlem, Atölye çalışmaları, içeriği oyunlar ve sanatsal faaliyetler yoluyla aktaran etkinlikler, drama, sergi, seminer, deneysel çalışmalar, etkileşimli uygulamalar ile toplumun bilime olan ilgisi artacaktır.  Proje kapsamında gökyüzü gözlemleri, güncel konulara yönelik bilimsel söyleşiler olacaktır. Etkinlikler öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşların seviyeleri dikkate alınarak oluşturulmuştur. Öğrenci grubunu 5-18 yaş arası olacak şekilde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri oluşturacaktır. Astronomi, STEAM disiplinleri, Robotik, kodlama, inovasyon, zeka-oyunları,resim,müzik,spor,drama,fen-bilimleri,matematik,sağlık, bilişim, iletişim atölyelerinde mikroskoptan teleskoba, yeryüzünden gökyüzüne, teknolojiden genlere uzanan çarpıcı etkinlikler birbirine entegre edilerek bilimsel ve eğlenceli bir ortamda halka sunulacaktır. Projemiz  51 atölye, 8 Seminer ve çeşitli etkinliklerden oluşacaktır.